مرداب دریوک

  • 5 ماه پیش
  • 0

مرداب دریوک

 

 

مرداب دریوک نام مردابی است با فاصله نه چندان دور از تهران . برای دیدن این مرداب باید به سمت مازندران رفت , مرداب دریوک در استان مازندارن در منطقه ی کلاردشت قرار دارد که برای رسیدن به این مرداب باید از مسیر جاده چالوس که به سمت کلاردشت بروید که مرداب دریوک را در میان جنگلهای این منطقه خواهید دید.

 

مناطق شمالی ایران مملو از مرداب ها و دریاچه های گوناگون است که این مرداب اسرارآمیز یکی از آن ها می باشد. از چگونگی به وجود آمدن این دریاچه خزه ای هیچ فردی تحقیق و بررسی انجام نداده و همچنان چگونگی تشکیل این مرداب در ابهام قرار دارد. اما اهالی این منطقه بر این باورند که چشمه ای بزرگ وسط دریاچه قرار دارد که عمق این چشمه باعث تشکیل دریاچه خزه ای شده است. رنگ سبز مرداب دریوک به علت ریزش خزه های موجود بر روی درختان است که مستقیم روی آب آن ریخته میشود. رنگ سبز ایجاد شده در سطح و در لایه های این دریاچه به چشم می خورد که موجب شده همچون مردابی سبز رنگ دیده شود. البته در قسمت شرقی دریاچه مردابی بزرگ به همراه چند چشمه، قرار دارد.

مرداب دریوک کجاست؟

مرداب دریوک، یکی از مرداب‌های وهم‌انگیز ایران است که در استان مازندران قرار دارد و از جمله جاهای دیدنی کلاردشت به شمار می‌آید. دریوک، در میان درختان انبوه و پرشاخ و برگ مسیر چالوس به کلاردشت قرار دارد. برای تماشای این مرداب باید وارد جنگل شوید و مقداری از راه را به جنگل‌نوردی بپردازید. مسیر رسیدن به این مرداب بسیار زیباست. شما باید از میان درختان سرسبز، بلند و سربفلک کشیده عبور کنید که گاهی در مه فرو رفته و تصاویری خاص و دیدنی ایجاد می‌کند. قدم زدن در جنگل مه‌آلود، زمانی که در سکوت مطلق هستید و تنها صدای پرندگان را می‌شنوید، یکی از زیباترین و جذاب‌ترین بخش‌های سفر شما خواهید بود. کمی که جلوتر بروید، مرداب بسیار زیبایی را خواهید دید که بخش‌هایی از سطح آن از خزه پوشیده شده و ظاهری سبز و مخملی به آن داده است.

در واقع مرداب دریوک گاهی با وجود مه زیبایی که روی آن قرار می‌گیرد، چهره‌ای وهم‌آلود و اسرارآمیز پیدا می‌کند. تنه‌ی درختی پیر در کنار مرداب به چشم می‌خورد که مسافران روی آن می‌روند و عکس می‌گیرند. پوشش جنگلی و درختان سر به فلک کشیده، جلوه‌ی خاصی به این مرداب داده است و گروه‌های آفرود و موتورسوارها که اغلب بازدیدکنندگان مرداب هستند، در اینجا کمپ می‌زنند.

بهترین فصل برای سفر به مرداب دریوک

اگر بخواهیم بهترین زمان برای جنگل‌نوردی و تماشای مرداب دریوک را به شما پیشنهاد کنیم، قطعا دو فصل بهار و تابستان را انتخاب خواهیم کرد. بهترین فصل برای جنگل‌نوردی، فصل بهار است که طبیعت در زیباترین حالت خود قرار دارد. درختان تازه جوانه ‌زده‌اند و سبزه‌ها نیز از دل خاک سربرآورده‌اند. اگر در تابستان سفر کنید، جنگل را سبزتر از همیشه خواهید دید. در این فصل، اشعه خورشید پس از عبور از بین شاخ و برگ درختان بر روی زمین نشسته و زیبایی جنگل را صد برابر می‌کند.
جنگل در پاییز، جلوه‌ای دیگر دارد. تماشای درختان رنگارنگ زمانی که پا بر روی برگ‌های خشک شده می‌گذارید و صدای خش‌خش آن‌ها را در زیر پای خود حس می‌کنید، رویایی‌ترین تصویر ذهن شما خواهد بود. البته بارندگی همیشگی شمال را نیز نباید نادیده بگیرید و حتما قبل از رفتن وضعیت آب و هوایی منطقه را چک کنید. اگر در ماه‌های آخر پاییز و نزدیک به زمستان سفر می‌کنید، لباس گرم، کفش مناسب ( ترجیحا پوتین یا چکمه) و بارانی به همراه داشته باشید.

مسیر دسترسی به مرداب دریوک

برای بازدید از این مرداب باید از طریق جاده چالوس به سمت مرزن آباد بروید. از سمت مرزن آباد هم مسیر کلاردشت را در پیش بگیرید البته بین راه باید به سمت عباس آباد تغییر مسیر بدهید. بعد از طی مسافتی حدود پنج کیلومتر در ابتدای جاده‌ عباس آباد، در سه‌ راهی پیش‌ رو مسیر سمت راست را به‌ روستای پیشنبور ادامه دهید. شما باید روستاهایی چون لش‌سر، پیشنبور و بازارسر را پشت سر گذاشته و وارد جاده پیمبور شوید که آخرین روستای این مسیر است. در انتهای این مسیر باید ماشین خود را پارک کنید و اکنون پیاده به سمت مرداب بروید مگر اینکه یک ماشین آفرودی در اختیار داشته باشید و بتوانید با آن به دل جنگل بزنید. اگر پیاده به سمت مرداب بروید تقریبا بعد از یک ساعت و نیم الی دو ساعت به آنجا می رسید.

نکاتی که در سفر به مرداب دریوک باید مدنظر داشته باشید

همانطور که گفتیم مرداب دریوک یک جاذبه بکر است و کاملا دست نخورده! البته اینکه تاکنون بسیاری از وب سایت ها مبادرت به معرفی آن نکرده اند باعث شده است که وجهه بکر بودن آن پابرجا بماند. در کنار این مسئله باید به عدم وجود امکانات ضروری در مسیر دسترسی به این مرداب اشاره کرد. بهتر است پیش از آغاز مسافرت و بخصوص پیاده روی در دل جنگل های کلاردشت و عباس آباد، تمام وسایل مورد نیاز خود را به همراه داشته باشید. از گوشی و تلفن همراه گرفته تا داروهای ضروری و کفش مناسب کوه نوردی! لباس مناسب فصل به همراه یک دست لباس اضافه، آب معدنی و آذوقه سبک نیز از دیگر ضروریات سفر به کلاردشت و بازدید از مرداب دریوک است.

ارسال نظر و دیدگاه

مقایسه ملک ها

مقايسه كردن